Fortsatt understöd söktes för 271,5 miljoner euro
01.10.2026
Ansökningstiden för de så kallade fortsatt understöd för år 2027 löpte ut onsdagen den 30 september. Inom utsatt tid ansökte 660 organisationer om fortsatt understöd. Totalt inkom 1 202 ansökningar. Det sammanlagda ansökta beloppet uppgick till cirka 271,5 miljoner euro. Det ansökta beloppet var något lägre än året innan. För år 2026 ansöktes fortsatt understöd till ett sammanlagt belopp om cirka 296,6 miljoner euro. Då lämnade 693 organisationer in totalt 1 287 ansökningar.
Fortsatt understöd är allmänna understöd (så kallade Ay- och Ak-understöd) som beviljas social- och hälsovårdsorganisationer för allmännyttig verksamhet av fortlöpande karaktär som främjar social välfärd och hälsa. Mer information om understödslag på stea.fi.
Anslagen för STEA-understöd minskar år 2027
STEA-understöd beviljas från budgetmoment 33.90.50 i statsbudgeten. Det slutliga anslaget för de understöd som beviljas år 2027 fastställs senare under år 2026. Enligt statsminister Petteri Orpos regerings budgetproposition minskar beloppet för de understöd som delas ut från cirka 274 miljoner euro i år till cirka 190 miljoner euro nästa år.
År 2026 beviljades sammanlagt över 270 miljoner euro i allmänna understöd (Ay- och Ak-understöd) för organisationernas fortlöpande verksamhet till 682 organisationer. Enligt statsrådets budgetproposition uppgår beloppet för de allmänna understöd som ska beviljas år 2027 till 185 miljoner euro.
Social- och hälsovårdsministeriet fattar beslut om understöden i januari 2027
Utifrån de inkomna ansökningarna bereder STEA ett tjänsteförslag till social- och hälsovårdsministeriet om de understöd som ska beviljas år 2027. STEAs tjänsteförslag grundar sig på gällande lagstiftning. De särskilda förutsättningarna för beviljande av understöd regleras i statsrådets förordning om finansiering av föreningar och stiftelser inom social- och hälsovårdsområdet (1059/2023, ändring 755/2026, 31.8.2026).(öppnas i nytt fönster, du flyttas till en annan tjänst)
STEAs understödsförslag färdigställs i december. Understödsförslaget publiceras på webbplatsen avustukset.stea.fi. Varje sökande får dessutom ett understödsförslag för varje understödsobjekt via STEAs e-tjänst (asiointi.stea.fi).
Social- och hälsovårdsministeriet fattar beslut om de understöd som beviljas i januari 2027. STEA publicerar understödsbeslutet på webbplatsen avustukset.stea.fi och skickar ett understödsbeslut för varje understödsobjekt till samtliga sökande via e-tjänsten (asiointi.stea.fi).
Läs också
- Hur STEAs understödsförslag utarbetas(öppnas i nytt fönster)
- Blogginlägg av STEA:s direktör Hanna Heinonen på stea.fi: Beredningen av understödsförslaget för 2027 har inletts med full kraft (på finska).
Innehållet handlar om: